Pierwsza polska wirtualna akademia w Second Life, działająca na kształt ośrodka uniwersyteckiego będącego w środowisku elektronicznym
 
 
Historia Lokalizacja Koty

Historia


Academia Electronica powstała w 2007.

Academia Electronica Logo stare

Jej siedziba znajdowała się w jednej z kamienic na Rynku Krakowskim. Wnętrze Academii zaprojektował i wykonał Druidamus Rau.

Academia Electronica Logo stare Druidamus

Academia Electronica - 2007/2008 (Second Krakow)

Academia Electronica

Academia Electronica

Academia Electronica

Po wykładzie gromadziliśmy się w pokoju, gdzie następowała dyskusja.

partycypacja

Powstanie Academii w Second Poland w znacznym stopniu umożliwione było za sprawą Magnusa Balczo i Malwiny Dollinger. Pod koniec sierpnia 2009 spotkaliśmy się z brakiem możliwości zalogowania do Second Kraków, co w miarę upływu czasu stawało się niepokojące, ponieważ pozostawiliśmy w SK swoje miejsca, domy, przedmioty, na Rynku w Krakowie pozostał budynek Academii. Niebawem okazało się, że Second Poland przestało istnieć.

Na zaproszenie Magnusa Balczo i Malwiny Dollinger Academia znalazła swoje miejsce na terytorium powstającego wtedy Polish Community. Przekazano dla Academii piękną, zatopioną w zieloności działkę.

Ponieważ w Krakowie przepadł budynek Academii, ogłoszony został konkurs na nowy budynek. W konkurs zaangażowanych było kilkanaście osób. Powstały co najmniej 3 projekty, jednym był projekt Magnusa Balczo, drugim Ujtany Lemon - ten ostatni w postaci przestrzeni immersyjnej, w wyjątkowej kolorystyce. Ostatecznie, oficjalnie na konkurs wpłynął tylko jeden projekt, Morrigan Polanski, na podstawie którego, z pomocą przyjaciół, zwłaszcza Ando Karu, Morrigan wykonała budynek.

zwycieżca zwyciezca2

Po kilkunastu dniach Academia powstała w nowym miejscu i mogliśmy uczestniczyć w jej ustawianiu. Zdjęcia z tego dnia oraz z placu budowy można zobaczyć w galerii.

Jak zwykle w takich sytuacjach w SL, znalazło się szereg osób, które deklarowały chęć pomocy, wspierając początek roku akademickiego słowem i czynem. Budynek Academii, pod postacią Wielkiego Komputera, wyłonił się z elektronicznego niebytu pod koniec września.

AE

Academia Electronica - 2008/2009 (Polish Community)

Całą koordynację konkursu wzięła na siebie Neutrinka Lisle, która uruchomiła wtedy także, wspólnie z Loco Scorpio, biuro prasowe Academii, co było początkiem powstania strony Academii: www.academia-electronica.net

AE

Academia Electronica - 2008/2009 (Creativity)

Od marca zaczął się trudniejszy okres, ponieważ ograniczono działanie Polish Community i Academia musiała ponownie szukać nowego miejsca. Zaproponowano co najmniej 3 miejsca dla jej ulokowania. Szaloną i jednocześnie wspaniałą była propozycja Cytrynki Matowej, która ze względu na ograniczenia technicznie na swoim terytorium zaproponowała, że będziemy na zmianę rezować budynki w tygodniu, Acadmię w poniedziałki, a budynki Cytrynowej Krainy we czwartki, mieliśmy w tym celu nawet zrobić odpowiednią „wajchę rezującą” - były to chwile, gdy wartość, serce i wiara w człowieka wyłaniają się z wyświetlacza komputera, stając się czymś prostym i bezwarunkowym. W tym czasie Identity Euler miała już przygotowaną na swoim terenie działkę dla Acdemii, o czym mieliśmy się niebawem dowiedzieć.

Ostatecznie Academia znalazła się w Creativity na działce przygotowanej przez Identity Euler, gdzie 15 marca 2010 postawiliśmy świeżo wymalowany budynek Academii.

Rok akademicki 2009/10 był drugim rokiem, w którym odbył się kurs akademicki „Środowisko elektroniczne jako rzeczywistość człowieka" oraz trzecim rokiem istnienia Academii. Odbyło się kilkadziesiąt wykładów i pogadanek, w tym wykłady hybrydowe transmitowane do RL, wspólnie zwiedzaliśmy nasz elektroniczny świat oraz słuchaliśmy muzyki.

W sierpniu 2010 Academia kolejny raz zmieniła miejsce, przenosząc się na działkę Grupy Fotografii Artystycznej Poza Kadrem, której właścicielką jest Neutrinka Lisle. Z zapakowanym dobytkiem, kotami w koszach i teleportem na plecach, żegnając się z Creativity, gdzie spędziliśmy wiele dobrych chwil, przenieśliśmy się do Poza Kadrem w połowie września. Nowy, oczekujący na rok akademicki 2009/10, budynek Academii został wykuty przez Neutrinie Lisle z jednego prima: jeden prim - jedna rzecz, hm... nie ma jak materia elektroniczna :)

AE AE

Academia Electronica - 2010

AE

AE

Na przełomie roku kalendarzowego 2010/2011, kolejny raz, przenieśliśmy się na nowe miejsce. Opuściliśmy Poza Kadrem na Five Sisters i znaleźliśmy się na Four Sisters. Powodem przenosin były „elektroniczne trzęsienia ziemi”, co powodowało, że przedmioty nieoczekiwanie znikały i pojawiały się znienacka w niespodziewanych miejscach. Dzięki xec'owi Parx zarybiliśmy staw i ogarnęła nas pasja wędkowania, zawodów wędkarskich i bicia rekordów złowionych ryb, czego wyrazem jest gablotka z trofeami, jakie zdobyli w zawodach wędkarskich przedstawiciele Academii. Dobre sąsiedzkie stosunki doprowadziły do zrobienia podkopu do położonego na sąsiedniej działce klubu Cinnamon Justyny Magne.

Szybko zadomowiliśmy się na nowym miejscu. Wtedy też powstała kolejna aula, Tęczowa Kopuła, autorstwa Neutrinki Lisle i Endera Meilera.

tecza

tecza

Academia Electronica - 2011

Ale najlepsze miało dopiero się wydarzyć... Powstała dodatkowa aula - zawieszona w powietrzu nad Academią: Galaktyka, autorstwa Neutrinki Lisle i Endera Meilera, pojawiła się galeria sztuki Yellow Submarine, autorstwa Dexa Euromata, niedługo potem powstał Ogród z karuzelą pośrodku, autorstwa Neutrinki Lisle, a następnie Komin - industrialne miejsce z wrakiem samochodu i dymiącą elektrownią, autorstwa Neutrinki Lisle i Endera Meilera.

Od marca, w Ogrodzie, spotykaliśmy się na „Baśniowych Środach”, gdzie czytane są artykuły i fragmenty książek popularno-naukowych, z kolei w Kominie ruszyła „industrialna filharmonia”, pełna muzyki elektronicznej, dubstepu i dark, których można posłuchać na „Minimalistycznych Piątkach”. Ostatnio także wybrzmiewają w Kominie własne kompozycje osób, które zdecydowały się pokazać swoją twórczość. Okazało się, że powstaje dużo wspaniałej muzyki, która w świecie znajduje swoje pierwsze publiczne odtworzenia. Od 2012 Dex Euromat wprowadził listę przebojów „C64”, z utworami komponowanymi na 8 bitowe komputery, dla gier komputerowych, z początkowych czasów gamingu. Swoje kompozycje puszczała nam Biotronika (Lea Motniak), od której Academia otrzymała ekran, na którym można pokazywać slajdy, filmy i strony w sieci.

W ostatnim roku można było odwiedzić nowopowstałe miejsca w polskim Second Life, w tym galerię Zovera Haxa, posłuchać bluesa w Smelly Cat, Adamusa Inglewooda.

Dzięki venezii Grovois i Dexowi Euromatowi Academia posiada miejsce na Facebooku, a za sprawą kilku innych osób znalazła się na YouTube. Wiadomość o Academii poszła także w eter na falach Radia Kraków, w programach Doroty Włosowicz, poświęconych cyberkulturze. Academia współpracuje z Centrum Innowacji, Transferu Technologii i Rozwoju Uniwersytetu Jagiellońskiego (Cittru). Zaistniała również na łamach Gazety Wyborczej.

W oczekiwaniu na roboty domowe, towarzyszące nam w przyszłości w RL, ogłosiliśmy 8 listopada Dniem Robota. Zapraszamy do wspólnych obchodów kolejnego Dnia Robota w 2012.

Jak co roku, na zaproszenie Gochy Merlin i „aniołów” z Piwnicy pod Aniołami, świętowaliśmy na Boże Narodzenie i Wielkanoc, dzieląc się opłatkiem i śpiewając kolędy.

Akademicki rok 2011/12 powitał nas smutną wiadomością, że zamknięto „Arches” Zovera Haxa miejsce - związane ze sztuką i filozofią.

Swoje miejsce w Academii zajmuje Neutrinka Lisle, która była związana z Academią od jej początków, a w 2009 podjęła inicjatywę stworzenia, a następnie wybudowała stronę Academii. In-world zajmuje się całym softwarowym academickim inwentarzem, projektując przy tym nowatorskie, eksperymentalne rozwiązania.

Z Academią związanych było i nadal jest wiele osób, na różne sposoby wspierających jej działalność. Trudno wymienić rzeszę dobrych „elektronicznych dusz”, które albo pomagały w technicznym utrzymaniu Academii, albo wygłaszały wykłady lub pogadanki.

Osób, które na różny sposób miały swój wkład do Academii trudno wymienić - oprócz już wspomnianych to m. in. Matt Slavicz, Yogi Kira, Dexterian Galicia (obecnie Dex Euromat), Messor Frog, Ender Meiler, Lev Twine, adjan Fhang, Lionne Fairey, Bodeha Zapedzki - który przez wiele miesięcy prowadził dawną stronę Academii.

Wiele innych osób kontaktuje się z Academią, nierzadko wyrażając wsparcie i przychylność - dziękujemy tym wszystkim osobom, gdyż wszyscy wiemy, że czasami jeden „uśmiech" może zmienić nastrój i nastawienie do wspólnej koegzystencji w naszym elektronicznym świecie, w którym ludzkie bytowanie jest już samo w sobie kruche i często godzone z obowiązkami ze świata fizycznego. Academia, dla niektórych osób, stała się częścią codzienności.

Strona nie powstałaby bez pomocy Mireille Mertel, która pomogła wykonać layout w kodzie. Projekt graficzny strony i plakaty zapowiadające cotygodniowy wykład przygotowuje dobra „elektroniczna dusza" zza Atlantyku. Identity Euler wpisała Academię do wiki.

Academia daje wiele radości na codzień, jeśli jest gdzieś „dobra energia”, to jest w Academii, dzięki osobom tworzącym świat.

Bez tych osób Academia nie miała by szans istnienia.

Za elektroniczny świat i prawdziwość partycypacji! :)
Sidey Myoo
 
 
 
 
Założona przez Sidey'a Myoo
 
academia
o nas
galeria
kontakt
archiwum
forum
m8